50. rocznica wypadku na ORP „Błyskawica”

9 sierpnia 2017 r. przypada 50. rocznica wypadku na ORP Błyskawica.

Obchody tragicznego wydarzenia rozpoczęto uroczystą zbiórką załogi i zaproszonych gości na rufie okrętu do podniesienia bandery.

Po podniesieniu bandery załoga oraz rodziny ofiar zebrali się w Salonie Kaprów, w którym rozpoczęła się prelekcja przedstawiająca okoliczności wypadku z 1967 r.

Po zakończonej prelekcji uczestnicy udali się na pokład ORP „Wodnik”, który wyszedł na wody Zatoki Gdańskiej w miejsce tragedii sprzed lat. – Stanęliśmy dzisiaj, w tak licznym gronie, na pokładzie ORP Wodnik, aby uczcić pamięć siedmiu członków załogi niszczyciela ORP Błyskawica, którzy w tym miejscu Zatoki Gdańskiej ponieśli tragiczną i okrutną w swojej wymowie, nawet jak na żołnierza, śmierć – tymi słowami do zebranych byłych członków załogi i ich rodzin zwrócił się dowódca ORP Błyskawica kmdr por. Walter Jarosz. – Pomimo upływu 50 lat, pamięć o tamtych wydarzeniach nie została zatarta i trwać będzie dalej, bo marynarze nigdy nie zapominają o marynarzach, bo naszą pamięć konserwują morska sól i jedność ludzi morza – dodał.

Uroczystości zakończyła msza święta w intencji członków załogi ORP Błyskawica, którzy zginęli tragicznie w czasie wykonywania zadań służbowych w dniu 9 sierpnia 1967 roku.

W dniu 9 sierpnia 1967 r. w czasie wykonywania zadań na morzu przez ORP „Błyskawica” wskutek wybuchu pary zginęli następujący członkowie załogi:

  • ppor. mar. Jerzy MALINOWSKI
  • bosm. zaw. Ignacy KONDRAT
  • bosm. zaw. Kazimierz MARULEWSKI
  • mat Stefan KOWALCZYK
  • mat Roman JURCZYGA
  • mat Stefan LEPCZYŃSKI
  • mat Edward STACHNIUK

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”5″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”120″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]