24 listopada
Na uroczystości jubileuszowe pierwszego podniesienia bandery na pokład okrętu przybyli liczni goście w tym dowódca 3. Flotylli Okrętów kadm. Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich – Komponentu Morskiego wiceadm. Stanisław Zarychta, dowódcy jednostek i instytucji garnizonu gdyńskiego, oficerowie, podoficerowie i marynarze służący dawniej na okręcie, przedstawiciele władz miasta, samorządowcy, duchowni i kombatanci. Wśród uczestników byli członkowie rodzin marynarzy, którzy podczas II wojny światowej walczyli na okręcie: Henryk Pieluszczak z Trzebicza i Stanisław Feruś ze Strzelina. W uroczystości wzięli także udział członkowie naszego Towarzystwa na czele z prezesem Zbigniewem Wojciechowskim oraz delegacja brytyjskiego Towarzystwa Przyjaciół ORP „Błyskawica” z Cowes na Wyspie Wright z przedstawicielami Zarządu – Ottonem Hulackim i Kenem Sinnicksem.
O godzinie 08:00 zgodnie z ceremoniałem morskim, podniesiono banderę wojenną i wielką galę banderową. Następnie odczytano rozkazy okolicznościowe, pobłogosławiono okręt i załogę oraz oddano salut osobisty złożony z 13 strzałów armatnich. Decyzją Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej dowódcę okrętu kmdr. por. Waltera Jarosza i mł. chor. mar. Macieja Bolta uhonorowano medalami pamiątkowymi. W wystąpieniach m. in. kadm. K. Jaworskiego i K. Sinnicksa podkreślano duże zasługi niszczyciela dla kraju oraz dla miasta Cowes, które w maju 1942 r. bronił przed niemieckim nalotem. Na zakończenie uroczystości w miejscu cumowania okrętu odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.
O godzinie 09:00 w wojskowej asyście honorowej złożono wieńce i wiązanki kwiatów przy Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki.
W drugiej części obchodów jubileuszu uczestnicy spotkali się w Muzeum Marynarki Wojennej gdzie dwóch poprzednich dowódców okrętu: kmdr. por. w st. spocz. Lesława Paprockiego i kmdr. por. rez. Jerzego Łubkowskiego oraz najbardziej zasłużonych gości wyróżniono tablicami i medalami pamiątkowymi. Szczególnie interesujący był pokaz filmów dokumentalnych, ukazujących historię ORP „Błyskawica”. Następnie zastępca dowódcy okrętu kmdr. ppor. Marek Mielnik mówił o obecnej działalności okrętu, a dr Zbigniew Wojciechowski przedstawił 37-letni dorobek Towarzystwa Przyjaciół Okrętu Muzeum „Błyskawica”. Z kolei dr Tomasz Neubauer z Muzeum Marynarki Wojennej zaprezentował archiwalia dotyczące niszczyciela, znajdujące się w zbiorach muzeum.
Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy udali się do Klubie MW „Riwiera” na „Marynarskie spotkania pokoleń”.
25 listopada
25 listopada o godz. 8.00 na pokładzie okrętu również podniesiono banderę i wielką galę banderową z udziałem gości z kraju i Wielkiej Brytanii oraz członków naszego Towarzystwa. Był to dokładnie dzień w którym 80 lat temu nastąpiło pierwsze podniesienie biało-czerwonej bandery, a zarazem włączenie niszczyciela w skład Marynarki RP. Podczas uroczystości odczytano rozkazy okolicznościowe o wyróżnieniach oraz przekazano załodze życzenia dalszych sukcesów w zaszczytnej służbie.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”8″ exclusions=”63,64,65″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”120″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]