Spotkanie w Krośnie

Szkoła Podstawowa nr 5 w Krośnie (dzielnica Turaszówka) zorganizowała wystawę o macie Tomaszu Ferusiu z wojennej załogi ORP „Błyskawica”, który mieszkał 300 m od szkoły. W tym roku w dniu 8 grudnia przypadała 31 rocznica jego śmierci, a 25 listopada obchodzono w Gdyni 80. rocznicę pierwszego podniesienia bandery na ORP "Błyskawica". Z kolei w przyszłym roku będziemy obchodzić rocznicę 100 – lecia odzyskania niepodległości oraz 100 – lecia utworzenia Marynarki Wojennej RP.

Z tych właśnie powodów dyrektor szkoły Marek Kubit zorganizował wystawę oraz zaprosił ze Strzelina Stanisława Ferusia do opowiedzenia losów stryja – Tomasza Ferusia i jego dwóch braci Józefa i Franciszka, którzy opuścili Polskę w 1939 r. Prelegent opowiedział o jego wojennej służbie w szeregach Marynarki Wojennej oraz o uroczystościach upamiętniających obronę miasta Cowes przez ORP „Błyskawica” w 1942 r. a także o sfingowanym procesie komandorów w okresie stalinowskim. Ponadto zaprezentował sylwetki dwóch innych marynarzy z ORP „Błyskawica”: Wincentego Cygana, który zmarł w 1998 r. w Jaśle (napisał ciekawe wspomnienia p.t. „Z falą i pod falę” oraz „Granatowa załoga”) i Władysława Mazura, który też był autorem wspomnień p.t. „Wyspy Ostatniej Nadziei”.

Wystawa i prelekcja została dobrze przyjęta i wzbudziła wśród rodziny Ferusiów ogromne wzruszenie. W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie szkoły, nauczyciele i sąsiedzi rodziny Ferusiów, która do tej pory mieszka w okolicach Krosna.