Pogrzeb kmdr ppor. K. Okołów-Zubkowskiego

W dniu 30 listopada 2018 r. delegacja z Okrętu Muzeum ORP „Błyskawica” w składzie: dowódca okrętu kmdr por. Walter Jarosz, bosman okrętowy chor. mar. Dariusz Chełmowski, st. mar. Dawid Narloch oraz mar. Kamil Odrzywołek uczestniczyła w pogrzebie kmdr ppor. w st. spocz. Konstantego Okołów-Zubkowskiego. Pogrzeb miał miejsce w Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Ceremonia pogrzebowa odbyła się o godz. 13.00 w kaplicy cmentarnej w Cambridge i miała charakter wojskowy. TrumnĘ z ciałem Zmarłego przykryto biało-czerwoną banderą wojenną, która została złożona w odpowiedni sposób przez marynarzy z ORP „Błyskawica” i przekazana przez dowódcę okrętu córce Zmarłego Pani Dorocie. Cała ceremonia trwała około 30 min. Uczestniczył w niej Konsul Generalny RP w Wielkiej Brytanii, attache wojskowy Ambasady RP, a także najbliższa rodzina Zmarłego i przyjaciele.

Następnie wszyscy udali się do domu Zmarłego w Cambridge na skromny poczęstunek i wspomnienia o Komandorze. W godzinach nocnych delegacja z ORP ”Błyskawica” wróciła samolotem do Polski.

Konstanty Okołów-Zubkowski zmarł w wieku 99 lat. W 1941 r. w Devonport promowany został na stopień podporucznika marynarki i przez cały okres II wojny światowej służył na niszczycielach OORP „Burza” i „Garland” oraz ścigaczu „S – 3”. Po wojnie aktywny działacz Stowarzyszenia Marynarki Wojennej w Wielkiej Brytanii. Był ostatnim prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia, które m. in. wspierało finansowo budowę siedziby Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i nasze Towarzystwo Przyjaciół Okrętu-Muzeum „Błyskawica”.

Cześć Jego Pamięci !