WODOWANIE KSIĄŻKI 9 sierpnia 2023 r.

Kazimierz Żmuda

9 sierpnia 1967 roku na ORP Błyskawica po awarii (wyrwanie ze złącza) przewodu wysokiego ciśnienia pary przegrzanej doszło do śmierci 7 marynarzy – całej obsady kotłowni nr 2. Zginęli młodzi marynarze, którzy w wyniku tragicznego, wręcz koszmarnego wydarzenia nie wrócili z morza do swoich najbliższych – rodziców, rodzeństwa, żon, dzieci, dziewczyn oraz przyjaciół.

9 sierpnia 2023 roku – po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą to tragiczne wydarzenie – na pokładzie okrętu o godzinie 11:00 nastąpi oficjalna prezentacja oraz uroczyste „wodowanie” publikacji – ORP Błyskawica 9 sierpnia 1967 r. – pamiętamy (wspomnienia i dokumenty).

Publikacją pragnę oddać należną cześć i szacunek oraz złożyć hołd pamięci siedmiu przyjaciołom, którzy w tragicznych okolicznościach odeszli na wieczną wachtę.

Niech WAM zawsze szumi morze.

W trakcie pracy ożyły wspomnienia – wiele z nich, na podstawie dokumentów, do których dotarłem, musiałem zweryfikować. Przez cały czas towarzyszyły mi silne emocje oraz pytania czy tej tragedii można było uniknąć. Niestety, na tak postawione i podobne pytania nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.

Pragnę podkreślić, że powstanie publikacji nie byłoby możliwe, gdyby nie życzliwa pomoc i wsparcie wielu osób, którym składam serdeczne podziękowania.

Mam nadzieję, że żadnej z tych osób nie pominąłem na stronie 6 publikacji.

Wyrazy szacunku i serdeczne podziękowania kieruję do autorów not wspomnieniowych.

Mam świadomość, że podjęcie tego tematu było szczególnie trudne dla członków rodzin tragicznie zmarłych. Jeżeli mną, świadkiem (uczestnikiem) tych wydarzeń, targały emocje, to jestem w stanie wyobrazić sobie jak przeżywały spisywanie swoich wspomnień – Danuta Malinowska-Mosek oraz odczuć Dorota Bodkowska (z d. Marulewska) i Dariusz Kondrat – pełen szacunek i podziw z mojej strony.

Ubolewam, że z wielu powodów nie dotarłem do Rodzin wszystkich tragicznie zmarłych.

Czuję się zaszczycony faktem, że moją publikację opatrzył słowem wstępnym obecny dowódca Okrętu Muzeum ORP Błyskawica kmdr por. Paweł Ogórek.

Dla przybliżenia zawartości publikacji poniżej prezentacja pierwszej strony okładki oraz spis treści.

Więcej informacji w kolejnym komunikacie, który ukaże się w lipcu.

Kazimierz Żmuda