100. rocznica powstania Marynarki Wojennej RP

Główne obchody jubileuszu 100. rocznicy powstania Marynarki Wojennej RP z udziałem członków naszego Towaerzystwa rozpoczęły się w dniu 27 listopada capstrzykiem, który w godzinach wieczornych przeszedł ulicami Gdyni. Z kolei na budynku Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego przy ul. J. Waszyngtona odsłonięto tablicę okolicznościową, ufundowaną przez admirałów polskich.

Nazajutrz uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00 złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów w panteonie bohaterów na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu. Potem odprawiona została Msza Święta z okazji utworzenia morskiego rodzaju Sił Zbrojnych RP w oksywskim kościele garnizonowym.

W południe na Skwerze Kościuszki przy nowo odsłoniętym „Pomniku Polska Morska” miały miejsce centralne uroczystości rocznicowe zakończone defiladą pododdziałów. Niestety na obchody nie przybył
Prezydent RP, premier rządu, ani minister Obrony Narodowej.

Miłym akcentem było otwarcie długo oczekiwanej wystawy stałej w Muzeum Marynarki Wojennej p.t. „Mamy rozkaz Cię utrzymać…”. W tym czasie w Basenie nr 1 portu gdyńskiego zacumowały trzy okręty: niszczyciel min ORP „Kormoran”, okręt rakietowy ORP „Grom” i okręt podwodny ORP „Sęp”, które udostępniono do zwiedzania.

Wieczorem w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej świętowano jubileusz w ramach „Gali 100-lecia Marynarki Wojennej”. W części artystycznej wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna MW oraz zespoły estradowe, chóry i soliści z morskich garnizonów. Najbardziej zasłużonym oficerom i podoficerom inspektor MW wiceadm. Jarosław Ziemiański wręczył nagrody.